ул. Большая Васильковская, 77
г.Киев, Украина

Пн - пт 9:00 - 18:00
Вых: Сб, Вс

Що змінилося у веденні готівкових розрахунків з 5 січня 2018 року?

По-перше, за новим Положенням №148 оприбуткуванням готівки є проведення суб’єктами господарювання обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі/книзі обліку доходів і витрат. Тому при застосуванні РРО та РК і веденні КОРО цю інформацію слід ще зазначати в касовій книзі.

По-друге, розміри обмежень щодо суми готівкових розрахунків тепер містяться саме у Положенні №148. При цьому граничні суми протягом одного дня залишися без змін:

 • між підприємствами та фізособами-підприємцями – у розмірі до 10 000 гривень включно;
 • з фізичними особами – у розмірі до 50 000 гривень включно.

По-третє, правила видачі готівки залишилися без змін. Проте Положенням №148 встановлено граничні строки використання підзвітних коштів для здійснення цивільно-правових дій.

По-четверте, змінилося визначення ліміту каси. Раніше лімітом був граничний розмір суми готівки, що може залишатися в касі в позаробочий час. Тепер до цієї суми додали ще й готівку, яка має забезпечити роботу на початку наступного робочого дня. За змістом порядок розрахунку ліміту каси не змінився. Але форма розрахунку вже має розроблятися кожним суб’єктом господарювання.

По-п’яте, збільшено до п`яти (замість трьох) робочих днів строк можливого зберігання готівки для виплати зарплати.

І ще, за новим Положенням №148 підприємство зобов'язане розробити та затвердити внутрішнім документом порядок оприбуткування готівки в касі. Зокрема, в ньому слід максимально врахувати особливості роботи як свої, так й відокремлених підрозділів.

Як оформлювати касові документи за новими правилами
Насамперед зазначимо, що у зв’язку з затвердженням нового у новій редакції викладено такі форми:

 • Відомість на виплату готівки;
 • Видатковий касовий ордер;
 • Прибутковий касовий ордер;
 • Журнал реєстрації прибуткових і видаткових касових документів;
 • Касова книга.

Нові форми касових документів потрібно застосовувати з 5 січня 2018 року (з дня набрання чинності Положення №148). До того ж змінилися правила ведення касової книги в електронної форми.

Роз’яснень від Нацбанку з цього приводу ще не надавалось.

Звертаємо увагу! Для відокремлених підрозділів підприємств встановлено окремі правила ведення касових книг. Зокрема, ведення касової книги відокремленими підрозділами поставлена у пряму залежність від права здавання готівки). Якщо відокремленому підрозділу це право не надається (те, що має право робити відокремлений підрозділ, вирішується в документі про його створення), то і касову книгу йому вести не потрібно.

Застосування платіжних терміналів буде обов’язковим для всіх суб’єктів господарювання
Мінекономрозвитку розробив та оприлюднив відповідний проект постанови КМУ. За ним суб’єкти господарювання при продажі товарів (наданні послуг), включаючи дистанційний спосіб, зобов’язані забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків з використанням електронних платіжних засобів за допомогою платіжних пристроїв та/або сервісів:

до 1 липня 2018 р. – суб’єкти господарювання – платники податку на загальній системі оподаткування, а також суб’єкти господарювання – платники єдиного податку четвертої групи;

до 1 січня 2019 р. – платники єдиного податку ІІ і ІІІ груп з торговельною площею понад 20 кв. метрів, які здійснюють господарську діяльність у населених пунктах, що мають статус міста;

до 1 липня 2019 р. - платники єдиного податку ІІ і ІІІ груп з торговельною площею до 20 кв. метрів, які здійснюють господарську діяльність у населених пунктах, що мають статус міста, та суб’єкти господарювання – платники єдиного податку ІІ та ІІІ груп, які здійснюють господарську діяльність у населених пунктах, що не мають статусу міста;

до 1 січня 2020 р. – суб’єкти господарювання – платники єдиного податку І групи.

Проектом також передбачено порядок використання платіжних терміналів. Так, суб’єкти господарювання зобов’язані здійснювати розрахунки за продані товари (надані послуги) понад встановлену Нацбанком граничну суму розрахунків готівкою для фізосіб виключно у безготівковій формі. Тобто при продажі товарів вартістю більше 50 000 грн на добу потрібно буде розрахунки на суму перевищення проводити через платіжні термінали.

Розрахунок за товар сертифікатом: що зазначити у касовому чеку?
Податківці у індивідуальній консультації від 26.12.2017 р. №3144/6/99-99-14-05-01-15/ІПК зауважили, що Наказом №13 визначено вимогу до позначення форми оплати (готівкою, електронним платіжним засобом, у кредит тощо). При цьому під «тощо» можна позначити форму оплати – «сертифікат». У разі проведення розрахунків за авансовою оплатою за товар (послугу) такі розрахунки проводяться через РРО з зазначенням у касовому чеку, наприклад, «сертифікат», у касовому чеку при поверненні товару (послугу) вказується сума використаного «сертифікату» товару (послуги) здійснюється окремо»).

 

 

 

Комментариев

  Оставить комментарий

  Если у Вас есть вопросы просто нажмите кнопку...

  Свяжитесь с нами