вул. Велика Васильківська, 77
м. Київ, Україна

Пн - пт 9:00 - 18:00
Вих: Сб, Нд

Автоматичний обмін податковою та фінансовою інформацією — Україна запроваджує міжнародні стандарти

На початку вересня Міністерство фінансів України анонсувало введення в країні автоматичного обміну фінансовою та податковою інформацією відповідно до міжнародних стандартів AEOI (Automatic Exchange of Information – Автоматичний обмін інформацією), та CRS (Common Reporting Standard, Стандарт автоматичного обміну).

Такі системи вважаються модними та ефективними інструментами. Мінцифри зазначило, що для впровадження такої системи необхідно виконати низку заходів та провести підготовку, тому, швидше за все, така процедура почне працювати в Україні не раніше 2023 року.

Як уже було сказано, це чудовий інструмент для розвитку економіки та його використовують більш ніж у 100 країнах світу. Крім того, запровадження автоматичного обміну інформацією дозволить:

  1. Залучити додаткові податкові надходження.
  2. Запобігти спробам ухилятися від сплати обов'язкових зборів та платежів.
  3. Поліпшити взаємодію між компетентними органами контролю.

Після такої заяви голова Глобального форуму Марія Хосе Гарда заявила, що на форумі будуть раді вітати Україну. Також ефективність використання такого економічного інструменту доводить статистика. До пандемії — 2019 року завдяки використанню таких інструментів податковим службам зі 100 держав світу вдалося проконтролювати 84 мільйони рахунків на загальну суму, що перевищує 10 трильйонів доларів США.

Перші кроки України до впровадження міжнародних стандартів

У 2017 році Україна приєдналася до BEPS. Поруч із держава взяла він зобов'язання виконати мінімальну програму. У плані налічується 15 пунктів, але потрібно виконати щонайменше 4.

Вперше про впровадження обміну інформацією заговорили ще 2014 року. Сподіваємось, що до 2023 року ця система запрацює. Автоматичний обмін поширюється на:

  • банківську систему;
  • фінансові установи;
  • трасти;
  • інвестиційні фонди та компанії;
  • пенсійні фонди та структури, що спеціалізуються на акумулюванні та вкладенні коштів клієнтів;
  • страхові компанії.

Коли обмін буде обов'язковим?

Нововведення більшою мірою торкнуться юридичних осіб, але й фізичні особи не залишаться осторонь. Так, нові вимоги поширюватимуться на:

  • всі рахунки фізичних та юридичних осіб, у т. ч. знову відкриваються;
  • рахунки відкриті раніше.

Відповідно, такі нововведення призведуть до того, що відомості, які раніше були анонімними, тепер підлягатимуть розголошенню. Зокрема, йдеться про:

  • персональних даних осіб;
  • відомості за рахунками, у т. ч. партнерів, які є податковими резидентами України;
  • окремі види доходів.

Автоматичний обмін податковою та фінансовою інформацією &mdash ; Україна вводить міжнародні стандарти фото 2

А що щодо відповідальності?

Наразі в Україні є кримінальна та адміністративна відповідальність за правопорушення, вчинені у податковій сфері, а також при провадженні господарської діяльності.

Поки що в чинному законодавстві немає норм, які передбачають відповідальність за порушення правил та вимог щодо обміну фінансовою та податковою інформацією. Тому на законодавчому рівні потрібно вирішити це питання.

До 2023 року очікується вдосконалення окремих нормативних документів.

Більшість законів відповідають міжнародним стандартам, але під час проведення глобальним форумом ОЕСР перевірки було виявлено незначні порушення. Зокрема, це торкнулося розкриття інформації про кінцеві бенефіціари. Але це порушення вже усунуто, і відповідні відомості мають бути розкриті до 11 жовтня 2021 року.

Коментарів 1

    Залишити коментар

    Якщо у Вас є питання просто натисніть кнопку...

    Зв'яжіться з нами